NE. Jde-li o dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek a pobývalo by ze zdravotních důvodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče déle než 3 kalendářní měsíce, výplata rodičovského příspěvku od čtvrtého kalendářního měsíce poskytování lůžkové péče nenáleží. To však neplatí, jestliže rodič o dítě umístěné ze zdravotních důvodů ve zdravotnickém zařízení lůžkové péče osobně celodenně a řádně pečuje.
ANO. Je-li dítě, které je svěřeno do pěstounské péče hospitalizováno v nemocnici, nemá to vliv na výplatu dávek pěstounské péče a to ani, když se jedná o dobu delší než 2 měsíce.
Ne. Podmínkou je, že se zletilé dítě do 26 let soustavně připravuje na budoucí povolání a že bydlí ve společné domácnosti s pěstouny.
Ale. Pěstounská péče se ukončuje buď nějakým aktem (někdo ukončí - dítě, pěstoun) a nebo až když soud zruší rozsudek. Pokud tedy pěstounskou péči zletilé dítě neukončí, může po nějaké době nejpozději do 26 let opět začít studovat a tím pádem opět brát dávku příspěvek na potřeby dítěte. Obdobně se může po odchodu, během kterého studuje, později k pěstounům vrátit (např. od přítele) a tím znovu získat nárok na dávky.
Výuka na základních, středních a vyšších odborných školách je v ČR dle dle §2 odst. d) a v § 123 odst. 1. zákona č. 561/2004 Sb. postavena na zásadě bezplatného vzdělávání ve školách, které zřizuje stát, kraj nebo obec.
Jinými slovy, za školní docházku a s ní související aktivity typu výlet, plavání, divadélko, výstava, koncert, přednáška, aj. platit povinně nemusíte, je to vždy na dobrovolnosti.
Ano, má.
Ale pozor, Internát není totéž, co Domov mládeže.
Od úplaty je osvobozeno dle §9, bod 5, písm. b) vyhlášky č. 108/2005 Sb. o školských výchovných a ubytovacích zařízeních a školských účelových zařízeních:
Do roku 2014 platilo:
ANO. A to i v případě hospitalizace v nemocnici.
Podle §16a odst. 2, písm. a) zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění patří do okruhu osob, které regulační poplatek neplatí.
Děti jsou obecně (i biologické) zproštěny poplatků ve zdravotnictví do 15-ti let věku mimo hospitalizace v nemocnici. V případě dítěte v pěstounské péče existuje navíc úleva i v rámci hospitalizace, je však opět nutné doložit skutečnost, že se dítě nachází v pěstounské péči.
NE, pokud nemá trvalé bydliště jinde než u pěstounů.
Toto se bude týkat nejspíše jen předpěstounské péče, neboť povinnost přihlásit dítě k trvalému pobytu vzniká až po právní moci rozhodnutí o svěření do pěstounské péče.
Určitá šance na prominutí poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů skýtá obecní vyhláška v daném místě, která může například zcela promíjet poplatek od určitého počtu dětí výše či zlevňuje poplatek za dítě.
Většina školských zařízení stanoví, že od úplaty může být osvobozena fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a pobírá dávky pěstounské péče, pokud o osvobození od úplaty požádá a tuto skutečnost prokáže řediteli školy.
Vše pochopitelně záleží na přístupu zřizovatele školského zařízení (obec, církev, podnikatelský subjekt). Většinou se platby promíjí na určitý časový úsek, např. na pololetí.
Dle § 6 odst. 5 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, je osvobozena od úplaty fyzická osoba, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče a tuto skutečnost prokáže řediteli Mateřské školy.