Odměna pěstouna

Vše týkající se výplaty odměny pěstouna (nemocenská, souběh s mateřskou, apod.)

Započítává se odměna pěstouna do příjmu v rámci dávek státní sociální podpory?

Ne, dle výkladu MPSV nejde o příjem uvedený v příslušném ustanovení, zákona o daních z příjmu, na který zákon o státní sociální podpoře odkazuje.

Dávky pěstounské péče se skutečně do rozhodného příjmu podle zákona o státní sociální podpoře nezapočítávají. Toto se může týkat například příspěvku na bydlení.

Od kdy vzniká nárok na odměnu pěstouna?

Nárok na dávky pěstounské péče je podmíněn svěřením dítěte do péče této osoby na základě rozhodnutí soudu nebo orgánu sociálně-právní ochrany dítěte. Záleží na tom, jakou formou bylo dítě do péče svěřeno. Nárok na dávky pěstounské péče vzniká zpravidla dnem právní moci rozhodnutí, pokud není ve výroku rozhodnutí o svěření dítěte do pěstounské péče uvedeno datum, od kdy bylo dítě pěstounovi svěřeno. Pokud paní již převzala dítě do své péče, ale nemá dosud pravomocné rozhodnutí o svěření, není možné dávky přiznat.

Může brát pěstoun odměnu pěstouna a zároveň rodičovský příspěvek?

ANO, může.

Při splnění zákonem stanovených podmínek může pěstounka pobírat odměnu pěstouna i rodičovský příspěvek. Podle § 30 zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, rodičovský příspěvek náleží rodiči, který po celý kalendářní měsíc celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladším dítěte v rodině…, rodičem se podle § 31 citovaného zákona pro účely rodičovského příspěvku rozumí též i osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Kdy má pěstoun nárok na mateřskou?

Jde o to rozlišovat zda na peněžitou pomoc v mateřství vzniká nárok ze zaměstnání nebo z odměny pěstouna. Pokud byl pěstoun účasten na nemocenském pojištění pouze z titulu pobírání odměny pěstouna, po převzetí dalšího dítěte do pěstounské péče by mu nárok nevznikl .

Na mateřskou lze nastoupit až do 7 let věku dítěte.

Musí pěstoun odevzdávat neschopenku v případě nemoci?

Nemusí, pokud je schopen pečovat o svěřené dítě. Pokud je například hospitalizován v nemocnici, nebo pokud mu jinak brání nemoc pečovat, měl by neschopenku odevzdat na Úřad práce.

Pěstoun má možnost odevzdat neschopenku u svého zaměstnavatele a na Úřadě práce ji neodevzdávat. Pěstounská péče je zvláštní forma pracovního poměru a souběh nemoci u jednoho zaměstnavatele a pracovní schopnosti v rámci pěstounské péče možný je.

Může pěstoun uplatňovat daňové odpočty jako u zaměstnavatele?

ANO.

Prohlášení poplatníka daně z příjmů v souvislosti s odměnou pěstouna uplatňuje stejně jako u zaměstnavatele (včetně daňového bonusu, úroku z určitých typů úvěru a dalších, viz str. 4 prohlášení poplatníka daně z příjmu).

Proto velmi doporučujeme poradit se v naší poradně. Do poradny (Louny, Peruc) je nutné se objednat předem na tel. čísle 608 627 195 nebo po emailu monteko@wo.cz.

Musí pěstouni brát jen jednu odměnu pěstouna, pečují-li společně?

ANO a to bez ohledu na počet dětí.

Pozor pěstouni jsou povinni mezi sebou uzavřít dohodu, kdo z nich bude odměnu pěstouna pobírat (§47 n). Nedohodnou – li se manželé, určí příslušná krajská pobočka ÚP, kterému z manželů se dávka pěstounské péče přizná.

Přihlásit se k odběru RSS - Odměna pěstouna