Podbořanský Masopust 2020

Jsme spolupořadatelem Masopustu, který se bude konat v Podbořanech v pondělí 24. února od 16. hodin.masopust_podborany_2020.jpg

Život našich předků býval doslova prodchán různými tradicemi mezi něž bezesporu patřil i Masopust. Nešlo jen o pouhou taškařici s veselím před obdobím půstu, ale o vskutku nápaditou společenskou událost s hlubokými duchovními významy.

Předně masky člověka lákají od nepaměti. Tím, že si ji osoba navlékne, stává se na chvíli někým jiným a může se tedy chovat jinak než obvykle. Navíc si může zvolit takovou masku, která odráží jeho povahu či momentální náladu. Takové dočasné odreagování bývalo v dobách s důrazem na křesťanskou poslušnost jistě vítáno.

Masopustní průvod ovšem je i svérázným divadelním představením. Masky hrají různé role, například chodí smrt jako předobraz posledního soudu či falešný policista masky zatýká za masopustní hříchy, ze kterých se lze vykoupit pokáním a konzumací koláčku. Celý rej pak připomíná svět v rozličných formách od zvířat, přes pohádkové postavy až po vážené osobnosti. Děti často soutěží o nejhezčí masku a dospělí se snaží ukázat sousedům od vedle, že právě ten jejich průvod je ten nejlepší.

Tato lidová veselice však nezůstávala stranou ani oficiálním představitelům obce a tak je tomu dodnes. Důkazem je každoroční účast starosty, který symbolicky předává hlavní masce střapatému klíč a zároveň dává maskám povolení k průchodu městem.

Podle pamětníků chodíval kdysi v Podbořanech Masopust od kostela do Lidového domu, kde bývala zábava. V čele průvodu prý šli snoubenci a zakopávala se basa.

Letos se podbořanský Masopust bude konat v pondělí 24. února. Sraz je v 16. hodin u žlutého kostela Božího Spasitele na farní zahradě. Tam účastníkům krátce zahrají děti z místní Základní umělecké školy. Následně se průvod vydá za doprovodu dechové hudby na náměstí, kde si masky trošku zarejdí a kde se porazí kobyla nebo medvěd.

Organizátoři z 1. České společnosti Podbořany a z Náhradních rodin Ústeckého kraje, ve spolupráci se ZUŠ Podbořany, ZŠTGM a dětským klubem zvou do masopustního průvodu všechny aktivní občany i občánky v maskách i bez nich. Čím více jich sejde, tím se více poveselí.

Svěřeným dětem členů klubů náhradních rodin při NRUK bude uhrazeno půjčovné masek na Masopust. Masky si lze vybrat u paní Zuzany Jiránové Bechyňové v mateřském centru Chůvička, Hlubany 157 (Švermova 875, Podbořany).

Datum